Monokl Öneriyor

Simon Critchley- Mizah Üzerine

27 Şubat 1960 tarihinde İngiltere’de doğan Simon Critchley, bir filozof olmasının ve aynı zamanda siyasi bir aktivisttir. Felsefenin hayal kırıklığı içinde başladığını savunarak felsefenin eski geleneklerine meydan okur. Felsefe kitaplarının yanı sıra anı, anlatı, günlük, seyahatname, biyografi kitapları da yazmıştır.
Devamı

23 KAS 2020

Nihan Sarı-Bir Android’den Öyküler

“Eski zamanların, kaotik zamanlar olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Bu efsanevi, kadim ve yitip gitmiş zamanlar, zaman okyanusunun eşsiz kuytuları. Hele de benim gibi makine uygarlığının kurallarını çiğnemiş bir kaçak iseniz.”
Devamı

20 KAS 2020

Çözülen Cinsiyet

Amerikalı postyapısalcı filozof Judith Butler, feminist felsefe, queer kuramı, siyaset felsefesi ve etik dallarına katkı sağladı. Ayrıca LGBTİ için çalışan politik bir aktivist.
Devamı

17 KAS 2020

Giovanni Papini- Düşsel Konçerto Cilt 1

“Okur-kişi, sen kim olursan ol, şu anda burada seninle yüz yüze olmak, gözlerimi gözlerine dikmek, ellerini sıkmak ve sana alçak sesle: ‘Yaşadığına inanıyor musun? Gerçekten, derinlemesine, yoğun yaşadığına? Bu hayatın sana, gençliğin ateşli gecelerinde belki hayalini kurduğun kadar güzel ve büyük görünüyor mu?’ demek isterdim.”
Devamı

16 KAS 2020