Amerika'ya Tuzak

Merve Sevtap Ilgın tarafından çevrilmiştir.

Ya II. Dünya Savaşını Hitler ve Naziler kazansaydı? Philip Roth tarihi yeniden yazıyor: Amerika ile Nazilerin müttefik olduğu Olağanüstü bir roman:

Kitabı Satın Al
 • KATEGORİ :
  Edebiyat
 • YAZAR :
  Philip Roth
 • SAYFA SAYISI :
  384
 • ISBN :
  978-605-69798-2-8
 • DİLİ :
  Türkçe


“Olağanüstü ölçüde politik bir roman… Hiç tekin değil, rüya gibi ama capcanlı… kor-kutucu derecede akla yatkın… Sayfaları çeviriyor, hayran oluyor ve korkuyorsunuz.”
The New York Times Book Review

“Büyük olay, patlıyor adeta, coşturuyor ve hüzünle ilerliyor. Roth’un şimdiye kadarki en açık sözlü ve topluma dönük romanı.”
The Washington Post Book World

“Roth’un yazdığı en olaylı, en güçlü kitap. Bugün öylesine inandırıcı ki.”
San Francisco Chronicle

“Roth yine yaptı; her zaman ve şimdi okuyabileceğiniz bir kitap daha yazdı. İnanılmaz bir yapıt.”
The Christian Science Monitor

“Bir kahinlik değil bu, bir kabus, hem komik hem de gerçekçi, üstüne çok garip. Parıltılı ve dolambaçlı bir kitap, hem de olanca bir radikal tatlılıkla.”
–The New Yorker

İki yıl önce, iki diktatörün Polonya’yı işgal edip bölmelerine yalnızca günler kala imzaladıkları Hitler-Stalin Saldırmazlık Paktı, kıta Avrupa’sını çoktan istila etmiş olan Hitler, 22 Haziran 1941’de Polonya’dan başlayıp Asya üzerinden ta Pasifik’e kadar uzanan o devasa kara kütlesini fethetme cüretini gösterip doğudaki Stalin kuvvetlerine müthiş bir saldırıda bulununca birdenbire bozuluverdi. Başkan Lindbergh o akşam Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Hitler’in savaşı böylesine geniş topraklara yaymasına değindi ve Almanların Führer’ine düzdüğü samimi övgülerle babamı bile şaşkınlık içinde bıraktı. “Adolf Hitler,” diye konuştu Başkan, “bu hareketiyle kendisini Komünizmin şerrine ve yayılmasına karşı dünyanın en büyük muhafızı hâline getirmiştir. Bu, Japon İmparatorluğu’nun çabalarını kü-çümsediğim anlamına gelmiyor. Japonya, Çan Kay Şek’in yozlaşmış feodal Çin’ini çağdaşlaştırmaya kendini adamıştır ve Japonlar, amaçları o uçsuz bucaksız ülkenin kontrolünü ele geçirip tıpkı Rusya’daki Bolşevikler gibi Çin’i Komünist bir esir kampına çevirmek olan fanatik Çinli Komünist azınlığın kökünü kazımak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ama bu gece, Sovyetler Birliği’ni vurduğu için bütün dünyanın minnettar olması gereken kişi Hitler’dir. Alman ordusu Sovyet Bolşevizmine karşı mücadelesinde başarılı olursa –ki öyle olacağına inancım tam– Amerika, kendi habis sistemini dünyanın geri kalanına da dayatan bu açgözlü Komünist ülkenin yarattığı tehlikeyle asla karşı karşıya kalmayacaktır.
Philip Roth