Rusya'da Bir Başkaldırı

Varol Tümer tarafından çevrilmiştir.

RUS YAZAR “ZAHAR PRILEPIN”DEN: “RUSYA’DA BİR BAŞKALDIRI”
25 dile çevrildi, sayısız ödül aldı. “Seviyorsan, seçim hakkın yok demektir.
Vatan için de… aynı şey geçerlidir…”

Kitabı Satın Al
 • KATEGORİ :
  Edebiyat
 • YAZAR :
  Zahar Prilepin
 • SAYFA SAYISI :
  304
 • ISBN :
  978-605-69795-5-9
 • DİLİ :
  Türkçe

“Rusya’da Bir Başkaldırı” kitabıyla Zahar Prilepin 2006 yılında Rusya’nın en çok satan yazarı oldu, takip eden yıl kitap Çin’de yılın en iyi yabancı kitabı seçildi. Kitap 2006’da Russian Booker ödülünü, 2007’de Yasnaya Polyana ödülünü ve sonrasına Bunin ödülünü kazandı. Yazara, 25 dile çevrilmiş bu romanı için Tolstoy’un torunları tarafından onur ödülü verildi. Asıl ismi Yevgeniy Nikolayeviç Prilepin olan yazar, Zahar lakabını, sömürgecilere geçit vermeyen halk kahramanı Nijniy Novgorad’lı Kuzma Minin Zaharyev’den aldığını söylemektedir.

“İnsan — içinde olağan üstü bir cazibe ve her bir atomun arasında uçsuz bucaksız mesafelerin bulunduğu, devasa gürültülü bir boşluk. Uzay da böyledir. Sıcak ve yumuşak bir vücudun içerisine, söz gelimi Saşa’nınkine baksak ve bir atomdan milyonlarca kez küçük olsak — o zaman her şey, başımızın üzerinde homurdanan ılık gökten farklı görünmeyecektir. Ve biz tam anlamıyla müthiş, gizemli, ürkütücü bir boşluğun içinde yaşıyoruz. Ancak her şey o kadar korkunç değil — aslında evimizdeyiz, bizim suretimizde, bize benzeyen bir şeyin içinde.”

"Yaşam her zaman bir seçimdir, derlerse, Lyova — bu gerçeğin ifadesi değildir. Bazen seçim olanağı bulunmaz. Seviyorsan, seçim hakkın yok demektir. Vatan için de… aynı şey geçerlidir…"