Çeşitli dergilerde yazdığı öykülerle dikkatleri çeken İlay Bilgili’den öykü dünyasına hem olgun hem genç bir giriş “Talan”. Talan, bir kadının gözünden yerel dramların evrensel hikâyesi; kıymeti bilinmemiş ortamlara bir ağıt ve göz ardı edilen şeylere ve olaylara delicesine bir övgü.

Kitabı Satın Al
 • KATEGORİ :
  Edebiyat
 • YAZAR :
  İlay Bilgili
 • SAYFA SAYISI :
  104
 • ISBN :
  978-605-5159-38-2
 • DİLİ :
  Türkçe

“Monokl Edebiyat'ın ilk öykü kitabı Talan. İlay Bilgili Türkiye'nin gün ışığındaki karanlıklarına bir mum taşıyor. Titrek bir mum ışığıyla küçük dünyalara dalıyor, şeylerin ve olayların üstüne doğal ama başka bir gölge düşürüyor. İşlenmeyi bekleyen, mum ışığı gözleyen ne çok yerel malzememiz var, dedirtiyor. Talan'ın anlatı-ışıkları başka hangi gölgelere yolculuk ettirecek diye merak ettiriyor, hem yazarını hem okurlarını...”

Volkan Çelebi

"Sobanın içinden bacaya, bacadan sokağa süzülerek, kendimi, güneşin uyanan evlere dağılmasına bırakıyorum. Henüz ısınmamış kaldırımlarda bir sokak köpeği volta atıyor, sokak yediklerini sindiriyor. Zorla açtığı gözleriyle etrafı kolaçan edip salyalı nefesiyle tok karnını uykuya teslim ediyor. Her yerdeyim. Lohusa bir kadın, yarılmış meme ucundan kan ile sütü iştahla emen bebesini tiksinerek izliyor. Ağzındaki ağır sarımsak kokusu tüm odaya yayılmış bir adam, sabahın ışığını henüz görmemiş karısının kalçalarını avuçluyor. Bileziklerini dirseğinde toplamış elleri kınalı bir kadın dev bir leğende hamur yoğuruyor. Küçük abdeste kalkmış bir adam göğsündeki yumruğa dayanamayıp yere kapaklanıyor, can teslim ediyor."

İlay Bilgili