Monokl Öneriyor

Jon Fosse- Sabahtan Akşama

Knausgaard fenomeninden sonra Norveçli yazar Jon Fosse'nin Sabahtan Akşama novellasıyla MonoKL sizlere Nordik edebiyatın yazarlarını tanıtmaya devam ediyor.
Devamı

18 JAN 2021

Felipe Alfau- Locos: Bir Jestler Komedisi

“Daha başlangıçta gerçeklikle kurgu arasındaki karanlık topraklara girdiğinizi hissettiriyor. O topraklarda her şey olabilir ve oluyor da.” -The Independent-
Devamı

11 JAN 2021

Kobo Abe-Kanguru Defteri

"Anlamı olmasa da herkes yaşam sigortası yaptırıyor. Ölmek istemediğimiz için yaşıyoruz o kadar."
Devamı

04 JAN 2021

Ted Chiang-Geliş

Dokuz farklı hikâyeden oluşan Geliş kitabı, aynı zamanda bir Holywood filminin fikrini taşıyan Hayatının Hikâyesi’ne de ev sahipliği yapıyor.
Devamı

28 DEC 2020

Clarice Lispector- Yıldızın Saati

Clarice Lispector 1920 ve 1977 yılları arasında yaşamış bir yazar. Fakat her büyük yazar gibi o da sonradan, eserlerinin İngilizce’ye çevrilmesiyle keşfediliyor ve 2015 yılında dünya çapında bir üne kavuşuyor.
Devamı

14 DEC 2020

Christian Bobin- Yerlerde Bir Aziz

“Seni seviyordum. Seni Seviyorum. Seni seveceğim. Doğmak için yalnızca bedene sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda söze de sahip olmak gerekir.”
Devamı

07 DEC 2020

Giovanni Papini-Bitik Adam

Papini’nin kaleme aldığı Bitik Adam, yazarın hayatına tutulmuş bir ayna olarak nitelendirilebilir. 20. yüzyılın kaygı ve huzursuzluklarını kendi yalnızlığıyla harmanlayarak okura anlatmıştır. Aynı zamanda eser Amerika’da ortaya çıkan pragmatizm akımının izlerini taşır.
Devamı

30 NOV 2020

Simon Critchley- Mizah Üzerine

27 Şubat 1960 tarihinde İngiltere’de doğan Simon Critchley, bir filozof olmasının ve aynı zamanda siyasi bir aktivisttir. Felsefenin hayal kırıklığı içinde başladığını savunarak felsefenin eski geleneklerine meydan okur. Felsefe kitaplarının yanı sıra anı, anlatı, günlük, seyahatname, biyografi kitapları da yazmıştır.
Devamı

23 NOV 2020

Nihan Sarı-Bir Android’den Öyküler

“Eski zamanların, kaotik zamanlar olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Bu efsanevi, kadim ve yitip gitmiş zamanlar, zaman okyanusunun eşsiz kuytuları. Hele de benim gibi makine uygarlığının kurallarını çiğnemiş bir kaçak iseniz.”
Devamı

20 NOV 2020

Çözülen Cinsiyet

Amerikalı postyapısalcı filozof Judith Butler, feminist felsefe, queer kuramı, siyaset felsefesi ve etik dallarına katkı sağladı. Ayrıca LGBTİ için çalışan politik bir aktivist.
Devamı

17 NOV 2020

Giovanni Papini- Düşsel Konçerto Cilt 1

“Okur-kişi, sen kim olursan ol, şu anda burada seninle yüz yüze olmak, gözlerimi gözlerine dikmek, ellerini sıkmak ve sana alçak sesle: ‘Yaşadığına inanıyor musun? Gerçekten, derinlemesine, yoğun yaşadığına? Bu hayatın sana, gençliğin ateşli gecelerinde belki hayalini kurduğun kadar güzel ve büyük görünüyor mu?’ demek isterdim.”
Devamı

16 NOV 2020