Monokl Öneriyor

Babil Serisi'nin yazarı Josiah Bancroft'tan Yeni Yazarlara Öneriler

Babil Serisi'nin ilk kitabı Senlin Yükseliyor MonoKL Edebiyat'tan çıktı. Josiah Bancroft, bu seriyi ilk başta kendi maddi imkanlarıyla yayımlamış olmasına rağmen bir süre sonra seri çok sevildi ve birçok ülkede okurlarıyla buluştu.
Devamı

20 SEP 2021

Okuma Tembelliği (Reading Slump) Nedir ve Okuma Tembelliğiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Kitap okumayı seviyorsanız, Reading slump terimini duymuşsunuzdur. Okuma tembelliği olarak Türkçe'ye çevrilen bu rahatsızlık nedir ve neden olur; hangi MonoKL kitapları bu dönemde okunur, diye soracak olursanız, yazımızı okumaya devam edin.
Devamı

13 SEP 2021

MonoKL'dan Çıkan İlk Kitaplar

MonoKL olarak yeni kültürleri okuyucularımızla buluşturmayı ne kadar seviyorsak, yeni yazarlar keşfetmeyi de bir o kadar seviyoruz. Bu yazımızda inandığımız, ilk kitabını MonoKL'dan çıkarmış yazarlarımızı sizinle paylaşmak istedik.
Devamı

05 SEP 2021

Bir Konu İki Roman

Bu hafta dijitalleşen ve her geçen gün daha mükemmeliyetçi bir hale gelen dünyada bir insanın yüzünün olmamasını iki farklı açıdan ele alan iki romanı incelemek istedik. Kobo Abe'den Başkasının Yüzü ve Stephen Crane'den Canavar aynı konuyu farklı bakış açılarıyla bize sunan birbirinden güzel iki roman.
Devamı

16 AUG 2021

Jon Fosse- Üçleme

Üçleme sahil kasabasında yaşayan Alida ve Asle'nin hikâyesi. Onların korkularını, çaresizliklerini anlatan kitap Fosse'nin hayatından da izler taşıyor.
Devamı

09 AUG 2021

Maurice Blanchot ve Bekleyiş Unutuş

Maurice Blanchot, sıra dışı düşünce ve yazı üslubuyla radikal yazı deneyiminin aşılmaz isimlerinden biridir. Yapıtlarını eleştiri ve anlatı biçimleri ile felsefi söylemin sıra dışı derinliklerini harmanlayan, herhangi bir tür altında sınıflandırılamayacak edebi bir özgünlükle kaleme almıştır.
Devamı

02 AUG 2021

Alain Badiou'dan Siyah

Fransız radikal solunun en önemli isimlerinden olan Alain Badiou bu kitabında siyah rengi sorguluyor.
Devamı

19 JUL 2021

Yazı İstanbul'da Geçirecekler için Kitap Okuyabilecekleri Güzel Mekanlar ve Kitap Önerileri

Yaz aylarını İstanbul'da geçirecek olan okurlarımız için bir liste hazırladık. İstanbul'un keyfini çıkarabileceğiniz, kitabınızla bir köşede zamanı unutabileceğiniz mekanları sizin için derledik ve tabii ki, yanlarına bir de kitap önerisi ekledik.
Devamı

12 JUL 2021

Clarice Lispector ve MonoKL'dan Çıkan Kitapları

Clarice Lispector, Latin edebiyatının Kafka'sı olarak anılır, fakat onu sadece bu kelimelerle anlatmak yetersiz kalır. Clarice Lispector bedeniyle yazdığını söyleyerek aynı zamanda üstkurmaca ve bilinç akışı tekniğine yani bir soluk getirmiş, kendine has noktalama işareti kullanımıyla ve anlattıklarıyla edebiyat dünyasında kendine bir yer edinmiştir.
Devamı

21 JUN 2021

Czeslaw Milosz ve MonoKL'dan Çıkan Kitapları

Czeslaw Milosz 1980 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüş Polonyalı yazardır.
Devamı

14 JUN 2021

Teju Cole- Hırsıza Her Gün Bayram

Teju Cole ilk romanı Açık Şehir ile dikkatleri üzerine çekti. Fotoğraflarla desteklediği kitapları birçok ödüle layık görüldü. Kitaplarındaki fotoğraflar Amerika ve Hindistan'da birçok bölgede sergilendi.
Devamı

07 JUN 2021

Şiir Severlere MonoKL'dan 7 Kitap Önerisi

MonoKL'dan cıkmış şiir kitaplarımızı sizinle paylaşmak istedik. Ayrıca şiir severlerin keyifle okuyabileceği birkaç kitabı da listemize ekledik.
Devamı

31 MAY 2021

MonoKL'dan Yol Arkadaşı 5 Kitap

MonoKL'dan yolculuğa çıktığınızda iyi yol arkadaşı olabilecek birbirinden sürükleyici 5 kitap önerisi:
Devamı

24 MAY 2021

Pandemi Döneminde Okunacak MonoKL Kitapları

Her kitabımızın yeri bizde ayrı. Ama tuhaf bir dönemden geçiyoruz ve bir yılı aşkın süredir, mümkün olduğunca evdeyiz. Bu dönemde tüm alışkanlıklarınız gibi okuma alışkanlığını da değişime uğradıysa, listemize bir bakın:
Devamı

17 MAY 2021

MonoKL'dan Bilim Kurgu Sevenlere 10 Kitap Tavsiyesi

Teknoloji, yaratıcılık ve çoğu zaman maceranın iç içe geçtiği bilim kurgu kitapları farklı dünyaların kapılarını aralıyor. MonoKL'dan çıkan 10 bilim kurguyu evden pek çıkamadığımız bu dönemde MonoKL Öneriyor!
Devamı

10 MAY 2021

Yavuztan İnam'dan Bir Kendine Dönüş Kitabı: Çöl

Çöl, bir kendini keşfetme, içine dönme ve özünü sevme kitabı.
Devamı

03 MAY 2021

MonoKL'dan Filmi Yapılmış 9 Kitap Önerisi

MonoKL Kitap'tan çıkan bazı kitapların filmi de var. Eğer kitabı sevdiyseniz, filmini de bulabileceğiniz ya da filmini sevdiyseniz kitabını zevkle okuyabileceğiniz dokuz öneri sizlerle!
Devamı

26 APR 2021

Hao Jingfang'den Katlanır Pekin'i MonoKL Öneriyor!

Raflarda yerini yeni almış kitabımız Katlanır Pekin, Çin'in Hugo bilim kurgu ödülünü kazanan ilk kadın yazarı Hao Jingfang'den.
Devamı

19 APR 2021

Bir Günde Okuyup Bitirebileceğiniz 10 Kitap Önerisi

Her gün farklı bir kitap okuyayım, farklı yazarların dünyalarını tanıyayım, diyorsanız, ya da kısa bir yolculuk için bir kitaba ihtiyacınız varsa, sizler için yaptığımız 10 kitaplık listemize bir göz atın:
Devamı

12 APR 2021

İlay Bilgili-Talan

MonoKL Kitap'ın ilk öykü kitabı Talan, aynı zamanda yazarımız İlay Bilgili'nin de ilk öykü kitabı. Olgun, şiirsel, yerel ve evrensel.
Devamı

05 APR 2021

Karl Ove Knausgaard- Kavgam

Kavgam serisinin ilk kitabı 2009 yılında çıktı ve kısa bir süre içerisinde yarım milyondan fazla sattı. Beş milyon nüfuslu Norveç'te bu büyük başarıyı yakalayan kitap 22 dile çevrildi ve Karl Ove Knausgaard bir edebiyat fenomenine dönüştü.
Devamı

29 MAR 2021

Jim Dodge- Taş Kavşak

"Bu roman uçsuz bucaksız bir çeşitlilik gösterdiği kadar çarpıcı da. Yazar büyük bir beceriyle AMO’yu gerçek Amerika’ya ilmek ilmek işleyerek romanı bu ülkeye dair nefes kesici bir anlatıya dönüştürmüş. Geniş karakter yelpazesinin her bir üyesinde görülen derin hümanizma ise romana çok özel bir görkem kazandırıyor." -Observer-
Devamı

22 MAR 2021

Luis Fernando Verissimo- Borges ve Sonsuz Orangutanlar

1985 yılında Poe uzmanları İsrafil Cemiyeti tarafından düzenlenecek bir kongre için Buenos Aires'te bir araya gelir. Kokteyl gecesi bir cinayet işlenir ve bu cinayeti kitabımızın kahramanları Borges, Vogelstein ve Cuervo çözecektir.
Devamı

15 MAR 2021

Amerika'ya Tuzak- Philip Roth

Kendi jenerasyonu içinde en çok ödül alan yazar Roth, Amerika'ya Tuzak romanında tarihi bir distopya yaratmıştır.
Devamı

01 MAR 2021

Francis Spufford- Altın Tepe

Francis Spufford yirmi yıllık deneme ve inceleme kitapları yazma sürecinden sonra ilk romanı Altın Tepe'yi yazdı. Bu roman dünya çapında büyük bir başarı yakaladı ve 2016 Costa İlk Roman Ödülü, 2017 RSL Ondaatje Ödülü, 2017 Desmont Elliot Ödülü'nü kazandı.
Devamı

22 FEB 2021

Antonio Lobo Antunes- Dünyanın Sonundaki Yer

"Eğer endişe edersen ölürsün. Endişe etmezsen de ölürsün. O zaman endişe etmeye ne gerek var?"
Devamı

15 FEB 2021

Cranor&Fink- Night Vale'e Hoş Geldiniz

Bir podcast olarak başlayan ve çok sevilince yaratıcıları tarafından kitaplaştırılan ve New York Times En Çok Satanlar Listesi'ne girmeyi başaran Night Vale'e Hoş Geldiniz kitabı okuyucuya sıra dışı bir evren sunuyor.
Devamı

01 FEB 2021

Catheryyne M. Valente Ölümsüz

"Hikâyeler, insanın aksine, ölseler de sonsuza dek ölü kalmazlar. Kimi zaman çok özel koşullarda yeniden dirilebilirler. Dünyaya oldukça nadir gelen bir dâhi/bilgin/azize karışımı canlının mucizevi dokunuşu onları yeniden canlandırabilir. İşte Catherynne M. Valente de öylesi canlılardan." Lev Grossman
Devamı

25 JAN 2021

Jon Fosse- Sabahtan Akşama

Knausgaard fenomeninden sonra Norveçli yazar Jon Fosse'nin Sabahtan Akşama novellasıyla MonoKL sizlere Nordik edebiyatın yazarlarını tanıtmaya devam ediyor.
Devamı

18 JAN 2021

Felipe Alfau- Locos: Bir Jestler Komedisi

“Daha başlangıçta gerçeklikle kurgu arasındaki karanlık topraklara girdiğinizi hissettiriyor. O topraklarda her şey olabilir ve oluyor da.” -The Independent-
Devamı

11 JAN 2021

Kobo Abe-Kanguru Defteri

"Anlamı olmasa da herkes yaşam sigortası yaptırıyor. Ölmek istemediğimiz için yaşıyoruz o kadar."
Devamı

04 JAN 2021

Ted Chiang-Geliş

Dokuz farklı hikâyeden oluşan Geliş kitabı, aynı zamanda bir Holywood filminin fikrini taşıyan Hayatının Hikâyesi’ne de ev sahipliği yapıyor.
Devamı

28 DEC 2020

Clarice Lispector- Yıldızın Saati

Clarice Lispector 1920 ve 1977 yılları arasında yaşamış bir yazar. Fakat her büyük yazar gibi o da sonradan, eserlerinin İngilizce’ye çevrilmesiyle keşfediliyor ve 2015 yılında dünya çapında bir üne kavuşuyor.
Devamı

14 DEC 2020

Christian Bobin- Yerlerde Bir Aziz

“Seni seviyordum. Seni Seviyorum. Seni seveceğim. Doğmak için yalnızca bedene sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda söze de sahip olmak gerekir.”
Devamı

07 DEC 2020

Giovanni Papini-Bitik Adam

Papini’nin kaleme aldığı Bitik Adam, yazarın hayatına tutulmuş bir ayna olarak nitelendirilebilir. 20. yüzyılın kaygı ve huzursuzluklarını kendi yalnızlığıyla harmanlayarak okura anlatmıştır. Aynı zamanda eser Amerika’da ortaya çıkan pragmatizm akımının izlerini taşır.
Devamı

30 NOV 2020

Simon Critchley- Mizah Üzerine

27 Şubat 1960 tarihinde İngiltere’de doğan Simon Critchley, bir filozof olmasının ve aynı zamanda siyasi bir aktivisttir. Felsefenin hayal kırıklığı içinde başladığını savunarak felsefenin eski geleneklerine meydan okur. Felsefe kitaplarının yanı sıra anı, anlatı, günlük, seyahatname, biyografi kitapları da yazmıştır.
Devamı

23 NOV 2020

Nihan Sarı-Bir Android’den Öyküler

“Eski zamanların, kaotik zamanlar olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Bu efsanevi, kadim ve yitip gitmiş zamanlar, zaman okyanusunun eşsiz kuytuları. Hele de benim gibi makine uygarlığının kurallarını çiğnemiş bir kaçak iseniz.”
Devamı

20 NOV 2020

Çözülen Cinsiyet

Amerikalı postyapısalcı filozof Judith Butler, feminist felsefe, queer kuramı, siyaset felsefesi ve etik dallarına katkı sağladı. Ayrıca LGBTİ için çalışan politik bir aktivist.
Devamı

17 NOV 2020

Giovanni Papini- Düşsel Konçerto Cilt 1

“Okur-kişi, sen kim olursan ol, şu anda burada seninle yüz yüze olmak, gözlerimi gözlerine dikmek, ellerini sıkmak ve sana alçak sesle: ‘Yaşadığına inanıyor musun? Gerçekten, derinlemesine, yoğun yaşadığına? Bu hayatın sana, gençliğin ateşli gecelerinde belki hayalini kurduğun kadar güzel ve büyük görünüyor mu?’ demek isterdim.”
Devamı

16 NOV 2020