Monokl Öneriyor

Antonio Lobo Antunes- Dünyanın Sonundaki Yer

"Eğer endişe edersen ölürsün. Endişe etmezsen de ölürsün. O zaman endişe etmeye ne gerek var?"

Asıl mesleği doktorluk olan Antonio Lobo Antunes Portekiz Sömürge Savaşı'nda yer aldı ve bu savaş onun yazın hayatını büyük ölçüde şekilldendirdi. Eserlerinde savaşları, kayıpları ve siyasi olayları elbette edebiyatı ıskalamadan büyük bir ustalıkla kurguladı, okuyucunun beğenisine sundu. Yaşayan en büyük Portekizli yazar olarak nitelendirilen Antonio Lobo Antunes, terhis olduktan sonra çocukluk hayali olan yazarlığa yöneldi. İlk romanı Filin Hafızası'nın kazandığı başarıyla art arda romanlar yazdı.

Dünyanın Sonundaki Yer romanı savaş karşıtı edebiyatın en eşsiz örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Yazarın ikinci romanı olan kitap gece Lizbon'da bir barda başlıyor. Savaş anıları bir sisin ardından belirmeye başlıyor ve anlatının kahramanı ne kadar o savaştan kendini kurtarmaya çalışırsa çalışsın, aynı noktaya, savaşa dönüyor.

Bu roman ile yazarın hayatı birçok noktada örtüşüyor. Fakat roman bir otobiyografi niteliği taşımasa da yazarın savaş sırasında neler yaşadığını okuyucuya büyük ölçüde hissettiriyor. Usta yazar Antonio Lobo Antunes'in yazdığı çarpıcı romanı MonoKL Öneriyor!


15 FEB 2021