Monokl Öneriyor

Babil Serisi'nin yazarı Josiah Bancroft'tan Yeni Yazarlara Öneriler

Babil Serisi'nin ilk kitabı Senlin Yükseliyor MonoKL Edebiyat'tan çıktı. Josiah Bancroft, bu seriyi ilk başta kendi maddi imkanlarıyla yayımlamış olmasına rağmen bir süre sonra seri çok sevildi ve birçok ülkede okurlarıyla buluştu. 

Josiah Bancroft, Babil Serisi'nin ilhamını Italo Calvino'nun Görünmez Kentler'inden aldığını; bu kitabın yapısının kendisini ve kitaplarını etkilediğini belirtiyor. Bu yüzden Italo Calvino sevenlere bu seriyi kaçırmamalarını öneriyoruz

Josiah Bancroft'un çiçeği burnunda yazarlar için önerileriyse şöyle:

1- Takıntılarınızı geliştirin: Bir şey sizin aklınızı kurcalıyor, geceleri uykusuz kalmanıza neden oluyorsa belki de araştırılmayı, yazılmayı bekliyordur. Onun üzerine gidin.

2- Çalışmalarınız hakkında konuşmayın: Bir öykü, şiir roman... Çalıştığınız şey ne olursa olsun çalışmanız hakkında çalışmanız bitmeden konuşmayın. 

3- Sizi rahatsız eden kitaplar okuyun: Sizi rahatsız eden, duygularınızı harekete geçiren, sizi canlı tutan kitaplar okuyun. Bu kitaplar size yazmanız için doğru yolu gösteren, içinizdeki heyecanı nasıl okurunuza aktaracağınızı size söyleyen kitaplar.

4- Popüler kitapları değil kıyıda köşede kalan kitapları okuyun: Bu sizi, günümüz kitaplarından günümüz bakış açısından çok farklı yerlere getirecek.

5- İnsanları dinleyin: Ne yazarsanız yazın ana malzemeniz insan ya da insanların duyguları. Bu yüzden onları dinleyin, gözlemleyin ve anlamaya çalışın. Empati kurun.

6- Yazma kılavuzu satın almayın: Yazma kılavuzu satın almak sizi yavaşlatacaktır. Yazdığınız her neyse onu bitirdikten sonra bir editör gibi yazdıklarınıza bakmak ve eleştirel gözle değil de hikayenin içine girerek yazmak daha verimli olmanızı sağlar. Ayrıca kuralları öğrenebilirsiniz ama onları yıkmak yine sizin işiniz.

7- Her gün yazın: Yazarlık biraz da alışkanlık işidir. Bir cümle bile olsa her gün yazın. Bir ay sonunda kısa bir öykünüz olabilir.

Her yazarın farklı bir rutini, kendine özgü yazma kuralları var. Josiah Bancroft'un da yazarlarımıza tavsiyeleri bu şekilde. Ciddi bir şekilde yazmaya başladıysanız tüm yazarların tavsiyelerini dinleyebilir ve kendi yolunuzu oluşturabilirsiniz. Ayrıca Babil Serisi'nin ilk kitabı Senlin Yükseliyor'u okuyarak yazarımızı daha yakından tanıyabilirsiniz.


20 SEP 2021