Monokl Öneriyor

Bir Günde Okuyup Bitirebileceğiniz 10 Kitap Önerisi

Her gün farklı bir kitap okuyayım, farklı yazarların dünyalarını tanıyayım, diyorsanız, ya da kısa bir yolculuk için bir kitaba ihtiyacınız varsa, sizler için yaptığımız 10 kitaplık listemize bir göz atın:

1- Jon Fosse-Sabahtan Akşama

Yazar, bu kitabında hayatın sabahı doğum ve akşamı ölümü kendine has bir üslupla anlatmıştır. Her sene adı Nobel Ödülü ile anılan Jon Fosse'nin bu öyküsü bir sahil kasabasında geçer.

2- Amy Leach-Öyle Şeyler Ki

Bitkiler, yıldızlar ve hayvanların dünyasına sıcacık ve esprili bir dille bakan Amy Leach'in kitabı Öyle Şeyler Ki, eleştirmenlerden de tam not almıştır.

3- İnanç Avadit-Canavarın Kalbi

Şiirle güzel bir yolculuğa çıkmak isteyenler için biçilmiş kaftan olan kitap, canavar ve kalp izlekleri etrafında şekilleniyor.

4- İlay Bilgili-Talan

Yazaın ve yayınevimizin ilk öykü kitabı Talan bizden öyküleri bize anlatan, samimi ve içten bir öykü kitabı. Şimdi Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri'nde uzun listede!

5- Hasibe Özdemir-Bu Kardan Adam Olmaz

Hasibe Özdemir'in ilk öykü kitabı Bu Kardan Adam Olmaz, görmezden geldiğimiz birçok sorunu bizim önümüze koyup bizi düşünmeye davet ediyor.

6- Ayla Yılmaz-Düşsel Pasajlar

Şiir okumayı seven okurlarımız için bir şiir kitabı daha seçtik. Ayla Yılmaz düşlerinden koardıklarıyla şiirlerinin satırlarını ince ince örüyor.

7- Max Porter-Tüylü Bir Şeydir Şu Yas

İlk çıktığı andan itibaren edebiyat çevrelerince çok sevilen kitapta, yazar yası bir kargaya benzetiyor ve şiir-anlatılarını ona göre düzenleyerek okuru değişik bir dünyaya çekiyor.

8- Christian Bobin- Neşe-İnsan

Neşe-İnsan adından da anlaşılacağı gibi felsefi bir yaşam ve neşe kitabı. Yumuşacık, şiirsel bir anlatımla, akıcı bir dille yazılan kitap, biraz neşelenmek isteyenler için antidepresan niteliğinde bile diyebiliriz.

9-Christian Bobin- Yerlerde Bir Aziz

Yerlerde Bir Aziz sıra dışı edebiyat eserlerine verilen Prix des Deux Magots'ya layık görülen bir eserdir. Sıra dışı bir okuma deneyimi sunan kitap, yazarın diğer eserleri gibi şiirsel bir anlatıya sahiptır.

10- Ta-Nehisi Coates- Dünyayla Benim Aramda

Yazar, Baltimore'da yaşadığı ayrımcılığı oğluna uzun bir mektupla anlatıyor. HBO tarafından belgesele dönüştürülen bu çarpıcı hikâyenin belgeseli de izlemeye değer belgeseller arasında.

Bir günde okuyup bitirebileceğiniz birbirinden güzel bu on kitabı MonoKL Öneriyor!


12 APR 2021