Monokl Öneriyor

Catheryyne M. Valente Ölümsüz

"Hikâyeler, insanın aksine, ölseler de sonsuza dek ölü kalmazlar. Kimi zaman çok özel koşullarda yeniden dirilebilirler. Dünyaya oldukça nadir gelen bir dâhi/bilgin/azize karışımı canlının mucizevi dokunuşu onları yeniden canlandırabilir. İşte Catherynne M. Valente de öylesi canlılardan."

Lev Grossman

Devrimin Çocuğu, Mitik Bakire, Karanlığın Gelini.

Catherynne M. Valente Ölümsüz romanında Marya Morevna'nın hikâyesini anlatır. Rus mitolojisinden beslenen bu romanda Marya'nın kaderini bekleyen bir genç kızdan nasıl bir savaşçıya dönüştüğü anlatılır. 

Marya Morevna pencereden dışarı baktığı bir gün bir kuşun yakışıklı bir adama dönüşerek ablasına talip olduğuna tanık olur. Tüm ablaları bu şekilde evlenince kendi kuşunu beklemeye başlar ve onunla sonuda tanışır: Koşey. Yaşam Çarı ve Marya'nın kaderi.

Yaşam Çarı'nın krallığında Marya, Ölüm Çarı'yla tutuştuğu savaşta bir savaşçıya dönüşür. Yıllar sonra savaştan yorgun düşen Marya tekrar evine St. Petesburg'a döner. Ancak ölüm ve savaş burayı da geldiği yer gibi yutmuş, bir harabeye dönüştürmüştür.

Büyükleri için bir masal kitabı diyebileceğimiz akıcılıkta, yaşam ve ölümü aşkla harmanlayarak veren bu kitabı MonoKL Öneriyor.25 JAN 2021