Monokl Öneriyor

Clarice Lispector- Yıldızın Saati

Clarice Lispector 1920 ve 1977 yılları arasında yaşamış bir yazar. Fakat her büyük yazar gibi o da sonradan, eserlerinin İngilizce’ye çevrilmesiyle keşfediliyor ve 2015 yılında dünya çapında bir üne kavuşuyor.

“Bu hikâyenin bana dokunacağını ve her günün ölümden çalınan bir gün olduğunu iyi biliyorum. Entelektüel değilim, bedenimle yazıyorum. Yazdığım da bir ıslak sis. Kelimeler orgun müziğiyle kesişen, sarkan, bağlanan, dönüşen, eşit olmayan gölgelerden ilham alan sesler. Karşı perdesi acının kalın sesinde olan, canlı ve zengin, marazi ve karanlık, o ağdalı kelimeleri haykırmaya zor cüret ediyorum. Allegro con brio. Kömürden altın çıkarmaya çalışacağım. Hikâyeyi geciktirdiğimi ve topsuz oynadığımı biliyorum. Gerçek bir eylem midir? Yemin ederim ki bu kitap kelimelerden yapılmadı. Bu kitap sessizlik. Bu kitap bir soru.”

Bu kısa paragraf, Yıldızın Saati kitabından nasıl bir üstkurmaca bekleyebileceğimizi bize söylüyor. Yazar daha romanın başında yazmak ve düşünmekle ilgili bir hikâye anlatacağını söyler ve soruları, düşünceleriyle okuru romanının içine çeker. Yazarla, yazma süreciyle ilgili okura empati kurduran roman yazma sürecinin zorluklarından bahseder.

Bir süre sonra roman yazma zorluklarından hayata döner ve insanın yaşam mücadelesini insana zengin ve çarpıcı bir dille anlatır. 1977 yılında yayımlanan ve hala geçerliliğini koruyan bu eşsiz eseri Monokl Öneriyor!


14 DEC 2020