Monokl Öneriyor

Czeslaw Milosz ve MonoKL'dan Çıkan Kitapları

Czeslaw Milosz 1980 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüş Polonyalı yazardır.

20. yüzyıl Polonya edebiyatının en önemli isimlerindendir ve özellikle totaliter rejimlere karşı duruşu onu ayrı bir yere koyar. Ayrıca direniş hareketlerinin içinde aktif olarak yer almış bir yazar ve şairdir.

2. Dünya Savaşı, Nazilerin işgali ve ardından Sovyet egemenliği boyunca Polonya'da yaşamış, 1951 yılında Fransa'ya sığınmıştır.

1960 yılında ise Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de edebiyat dersleri vermek üzere ABD'ye gitmiş,  Slav Dilleri ve Edebiyatları bölümünde profesör olmuştur. Ders verdiği dönemin bir ürünü olarak 1969'da "Polonya Edebiyat Tarihi" adlı kitabını yayımlanır. Çağdaş Amerikan kültürünü inceleyerek bu konudaki denemelerini "San Francisco Körfezi'nde Gördüklerim" (1969) adlı kitapta toplamıştır. 1970 yılında ABD vatandaşlığına geçmiştir

1980 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış ve 1981 yılında ülkesine geri dönmüştür. Son yıllarını yoğun çalışmalarla geçirerek 14 Ağustos 2004'te Krakov'daki evinde hayatını kaybetmiştir.

Yazarın Tutsak Edilmiş Akıl kitabı yazar ve sanatçı çevrelerini gözlemleyerek halk demokrasilerinde insan düşüncesinin nasıl işlendiğini göstermeye çalışıyor. Kitap, Hitler ve Stalin totalitarizmine karşı yazılmış olsa da güncelliğini koruyor. Kitap, Tutsak edilmiş akılları özgürleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca yazarın görüşüne paralel bu kitabın siyasi bir duruşu olduğunu söylemek de mümkün.

İssa Vadisi bir çocuğun çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği İssa Vadi adlı yerde yaşadığı olayları hayal gücü ve büyü ile birleştirerek anlatıyor. Bu kitapta da her ne kadar savaş ve insana etkileri hissedilse de yazar Tomaş adlı çocuğun evreninden çıkmıyor. Ayrıca İssa Vadisi'nin 1982 yılında Polonyalı yönetmen Tadeusz Konwicki tarafından beyaz perdeye aktarılmış bir filmi bulunuyor.

Tutsak Edilmiş Akıl ve İssa Vadisi'ni MonoKL Öneriyor.


14 JUN 2021