Monokl Öneriyor

Felipe Alfau- Locos: Bir Jestler Komedisi

“Daha başlangıçta gerçeklikle kurgu arasındaki karanlık topraklara girdiğinizi hissettiriyor. O topraklarda her şey olabilir ve oluyor da.”

-The Independent-

Daha kitaba başlarken bu kitabın değişik bir deneyime açılan sayfalar olduğu anlaşılıyor. Yazar, bu kitabı her ne kadar roman olarak yazsa da her bir bölümü kendi içinde bir öykü gibi okunabileceğini söylüyor. Her bir bölümün kendi içinde bir dinamiği ve felsefi düşüncesi var. Hikâyeden hikâyeye değişen temposuyla şaşırtan, ama elinizden bırakamayacağınız bir kitap Locos.

Her hikâyede bir ortak karakter var: Dr. Jose de los Rios. Sekiz bölümden oluşan kitapta yazar, bir süre sonra karakterlerin bağımsızlıklarını ilan etmesinden yakınıyor. Karakterlere söz geçiremiyor ve kimi zaman yazarın karakteri yenmesi romanın komedi kısmını ortaya çıkarıyor. Karakterlerin kendilerini içlerine soktukları bambaşka yollarsa grostesk özellik taşıyor.

Felipe Alfau, edebiyat çevrelerinden uzakta bir yaşam sürdüğü için tanınmasa da tesadüfi bir şekilde Locos ilk basımından tam elli yıl sonra yeniden keşfediliyor. Ve bu ilk romanın ünlü olma macerası başlıyor. 1936 yılında ilk basımı yapılmış olsa da Alfau, yaklaşık yüz yıl sonra hala güncelliğini koruyan ve okuyucuyu saran bir roman yaratmayı başarmış. Bu şaşırtıcı, edebi ve düşünsel açıdan doyurucu kitabı MonoKL Öneriyor!


11 JAN 2021