Monokl Öneriyor

Francis Spufford- Altın Tepe

Francis Spufford yirmi yıllık deneme ve inceleme kitapları yazma sürecinden sonra ilk romanı Altın Tepe'yi yazdı. Bu roman dünya çapında büyük bir başarı yakaladı ve 2016 Costa İlk Roman Ödülü, 2017 RSL Ondaatje Ödülü, 2017 Desmont Elliot Ödülü'nü kazandı.

Altın Tepe, sizi 1746 yılının New York'una götürüyor. Başarılı atmosfer betimlemeleriyle kendinizi o yıllarda bulacağınız bu roman Tolstoy'un  "Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar: Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir." sözüne uygun olarak başlıyor. 

1746 yılında bir yabancı New York'a geliyor. Bu yabancının kim olduğu hakkında o zamanlar nüfusu yedi bin olan New York halkı bir çok tahmin yürütüyor ve elinde başkalarından satın aldığı senetlerle gelen bu yabancıya kimse güvenmiyor. Bu yabancının başına gelenlerin anlatıldığı kitap, o yıllardaki alt-üst sınıfların ilişkisini, ekonomiyi,köle ticaretini bir aşk hikayesiyle süsleyerek okuyucunun beğenisine sunuyor.

Yer yer anlatının mektuplarla  devam ettirildiği, heyecanlı üslubuyla kendine bağlayan bu romanı yüzyıllar arasında gezinmek isteyenler için MonoKL Öneriyor!22 FEB 2021