Monokl Öneriyor

Hao Jingfang'den Katlanır Pekin'i MonoKL Öneriyor!

Raflarda yerini yeni almış kitabımız Katlanır Pekin, Çin'in Hugo bilim kurgu ödülünü kazanan ilk kadın yazarı Hao Jingfang'den.

Bilim kurguyu Çin kültürü ile harmanlayarak bambaşka bir bilim kurgu evreni sunan kitap her ne kadar farklı bir evreni anlatıyor olsa da günümüzden birçok senaryoyu içinde barındırıyor.

Uzun öykülerden oluşan kitapta, kitaba adını veren Katlanır Pekin, aynı zamanda bir sistem eleştirisi diyebiliriz. Kitapta, sınıfsal ayrılıkların yanı sıra öykü kahramanının çok çalışıp para kazanamaması, çocuğunun masrafları için katlanan boşluklar arası tehlikeli bir işi kabul etmesi konu ediliyor.

Bazı öykülerde de Çin mitolojisi ve kültürü ağır basıyor, öyküler bilim kurgu ve fantezi arasında bir yere yerleşerek iki türü sevenler için de mükemmel bir okuma deneyimi sağlıyor.

Hao Jingfang aslında Katlanır Pekin'i roman olarak tasarlamış ama duyguları buna hazır olmadığı için bu uzun öyküyü romana dönüştürmemiş. Yazarımız soyut ve hayali şeylere tutkun ve onları somutlaştırarak yazmayı, okurlarına dünyasını bu şekilde aktarmayı seviyor. Yazmayı bir yaşam biçimi olarak benimseyen Hao Jingfang'in Katlanır Pekin kitabını MonoKL Öneriyor!


19 APR 2021