Monokl Öneriyor

Jon Fosse- Üçleme

Üçleme sahil kasabasında yaşayan Alida ve Asle'nin hikâyesi. Onların korkularını, çaresizliklerini anlatan kitap Fosse'nin hayatından da izler taşıyor.

Kitapta, Jon Fosse'nin akıcı anlatımını destekleyen noktalama işaretleri okurun kitabı bir solukta bitirmesine olanak tanıyor. Sabahtan Akşama kitabını da okuyan okurlar bilirler ki Fosse, noktalardan küçük büyük harflere uymaktan pek hoşlanmaz. Ama bu, yazarın eşsiz anlatımını daha da masalsı bir hale getiriyor.

Kitabın "Üçleme" olarak anılmasının nedeni, Uyanıklık, Olav’ın Hayalleri ve Gece Yorgunu bölümlerinden oluşması. Zaman atlamalarıyla okuru sımsıkı saran Alida ve Asle'nin aşkları ve varoluş çabaları, herkesin içinde bulabileceği bir yerlere başarıyla temas ediyor.

Samimi ve sade bir anlatım benimseyen Jon Fosse aynı zamanda oyun yazarı ve senarist olarak tanınıyor. Bu maharetlerinin üzerine bir de adı her sene Nobel Ödülleri ile anılıyor. Ayrıca kitabı almadan önce incelemek istiyorsanız, YouTube kanalımızda birkaç sayfasını sizler için seslendirdik. Bu masalsı yolculuğa çıkmak istiyorsanız Jon Fosse'nin Üçleme kitabını MonoKL Öneriyor!


09 AUG 2021