Monokl Öneriyor

MonoKL'dan Bilim Kurgu Sevenlere 10 Kitap Tavsiyesi

1-Isaac Asimov- Sonsuzluğun Sonu

Asimov bilim kurgu ustalarından olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Yazarın yarattığı evrende zaman ile oynanabiliyor. Bunu ayarlamakla görevli kişilerin aşık olması yasak ve biri bu kuralı çiğniyor. Bir solukta okuyacağınız Sonsuzluğun Sonu, keşfetmeniz için sizi bekliyor.

2- Hao Jingfang- Katlanır Pekin

Çin'in Hugo Ödülü'nü kazanan ilk kadın yazarı olan Hao Jingfang, Katlanır Pekin ile birbirinden güzel öyküler anlatıyor. Yazar Çin'deki kültürle bilim kurguyu başarılı bir anlatımla birleştiriyor ve değişik bir dünyanın içine adım atmanızı sağlıyor.

3- Ted Chiang-Geliş

Bilim kurgunun prestijli ödülü Hugo sahibi yazar Ted Chiang, Geliş kitabında birbirinden yaratıcı hikâyeler anlatıyor. Kitaptaki hikâyelerden Hayatının Hikâyesi 2016 yılında Arrival ismiyle beyaz perdeye uyarlanmış ve çok sevilmişti.

4-Ted Chiang- Nefes

Dokuz hikâye, dokuz ayrı evren... Her biri yazarın hayal gücünü gördüğümüz öykülerde teknoloji geliştikçe insanların nasıl değiştiğini yazar büyük bir ustalıkla anlatıyor.

5- Nihan Sarı Bir Android'den Öyküler

İnsanın içindeki evrene dair ipuçları veren, felsefe, bilim kurgu ve kültürümüzden izler taşıyan Bir Android'den Öyküler, içindeki on öyküyle bilim kurgu sevenlerin karşısına çıkıyor.

6-Robert E. Howard- Almuric

Fantastik ve bilim kurgu tutkunları için kült bir eser olan Almuric, tansiyonu bir an bile düşürmüyor. Kitabı bitirmeden elinizden bırakamayacaksınız.

7-Yamuk Bakan Öyküler

Robert Sheckley, Arthur Conan Doyle, Isaac Asimov, Arthur C. Clarke gibi kendini kanıtlamış dört yazarın dört öyküsünün yer aldığı Yamuk Bakan Öyküler, öykülerinin arkasındaki felsefeyle okuma deneyimini zenginleştiriyor. Arthur Conan Doyle, polisiye hikâyelerde kendini kanıtlayan Doyle, bilim kurguda da kendini kanıtlayarak size güzel bir okuma deneyimi kazandırıyor.

8-Hugh Howey- Silo

Yeryüzü, zehirli gazlardan yaşanamaz haldedir ve insanlar yeraltına sığınırlar. Üç kitaplık Silo macerası bu kitapla başlar.

9-Hugh Howey-Vardiya

Silo'da akıllara takılan soruların cevabını bulabileceğiniz Vardiya kitabında macera hız kesmeden devam ediyor.

10-Hugh Howey-Toz

İki kitaptır örülen olayların çözüme ulaştığı son kitap Toz, distopik bir roman olmasına rağmen Hugh Howey okuruna Silo serisiyle umut etmekten vazgeçmemelerini söyler.

MonoKL'dan çıkan bu on bilim kurgu kitabının hepsi birbirinden heyecanlı maceraları sayfalarının arasında gizliyor. Siz de yerinizden kalkmadan değişik maceralara atılmak istiyorsanız bu birbirinden güzel 10 bilim kurgu kitabını MonoKL Öneriyor.10 MAY 2021