Monokl Öneriyor

MonoKL'dan Filmi Yapılmış 9 Kitap Önerisi

MonoKL Kitap'tan çıkan bazı kitapların filmi de var. Eğer kitabı sevdiyseniz, filmini de bulabileceğiniz ya da filmini sevdiyseniz kitabını zevkle okuyabileceğiniz dokuz öneri sizlerle!

1- Geliş- Ted Chiang

2016 yılında bilim kurgu sevenler arasında çok beğenilen Geliş (Arrival) filminin çıkış noktasını içinde bulunduran kitap Geliş, aslında her biri filme dönüştürülebilecek potansiyele sahip, birbirinden sürükleyici dokuz hikâyeden oluşuyor. Geliş filmine ilham veren hikâye ise: Hayatının Hikâyesi. Bilim kurgu izlemeyi veya okumayı seviyorsanız Geliş filmi veya kitabı tam size göre.

2- Başkasının Yüzü- Kobo Abe

Yüzümüz kimliğimiz midir? Yüzünü kaybeden biri kimliğini de kaybetmiş olur mu?  Yüzü iş kazası sonucu yaralanan ve sargılı bir yüzle dolaşmak zorunda kalan bir adam neler yapabilir? Kobo Abe, bu kitabında kimliklerden, taktığımız maskelerden bahsediyor ve bizi hem edebi hem felsefi bir yolculuğa çıkarıyor. Hiroshi Teshigahara ise bu muhteşem kitabı, içindeki karanlığı koruyarak  aynı isimle beyaz perdeye aktarıyor. Hem filmi hem kitabıyla kült bir eser haline gelen Başkasının Yüzü düşünmekten çekineceğiniz konuların kıyısında geziniyor.

3- Virane Harita- Kobo Abe

Akaryakıt toptancısında bölüm şefi olan Hiroshi Nemuro kaybolur. Nemuro'nun eşi ve kayınbiraderi bu olayı araştırması için bir dedektif tutarlar. Kafkaesk eserler veren Kobo Abe, bizi yine karanlık, yalnız bir dünyaya götürüyor. Filmini yine Kobo Abe'nin dilinden anlayan ve o dili sinemaya başarılı bir şekilde aktarabilen yönetmen Hiroshi Teshigahara çekiyor. Filmi de kitabı kadar sürükleyici olan bu eser yine aynı adla sinema severler ile buluşuyor.

4- Kumların Kadını- Kobo Abe

Hiroshi Teshigahara, Kobo Abe'nin bu kitabını da aynı isimle filme dönüştürüyor. Ve bu sefer bu film, ödüllü bir film oluyor. Böcek aramak için kumların arasında bir köye giden adam, son otobüsü kaçırır. Köyde kalır. Halkın misafirperverliği sayesinde geceyi geçirebileceği bir eve yerleştirilir. İnsanın her şeye alışma ve dönüşme yeteneğine bir gönderme olan Kumların Kadını, bizce ölmeden önce izlenecek filmler ve okunacak kitaplar listelerinin üst sıralaraında yer alıyor. Kitabı okuduğunuzda veya filmi izlediğinizde bize hak vereceğinize eminiz.

5- İssa Vadisi- Czeslaw Milosz

İssa Vadisi Nobel Ödüllü yazar Czeslaw Milosz'un kaleminden çıkan ve Tomaş isimli bir çocuğun büyümesinin etrafında gelişen olayları konu edinen bir kitap. 1955 yılında Çek yazar Czeslaw Mlosz tarafından yazılan İssa Vadisi'ni 1982 yılında Plonyalı yönetmen Tadeusz Konwicki, beyaz perdeye uyarlıyor. Klasik film sevenlerin mutlaka izlemesi gereken filmin IMDB puanı ise: 6.2.

6- Ölen Hayvan- Philip Roth

Philip Roth'un cesur kaleminden aşka dair bir roman Ölen Hayvan ve bu kitabın rehberliğinde yazılmış bir film: Elegy (Aşkın Peşinde). Philip Roth'un kalemiyle roman, Ben Kingsley ve Penelope Cruz oyunculuklarıyla film birer başyapıta dönüşmüştür. 2008 yılında kitap beyaz perdeye uyarlanmıştır. Başından birçok evlilik geçmiş bir profesör, kendinden yaşça küçük bir kadına aşık olur ve bir süre sonra kadının onu bir süre sonra sevmeyeceği düşüncesiyle kendini yer bitirir. Aşk, cinsellik ve ilişkiler üzerine güzel bir eleştiri olan romanı ve Isabel Coixet'in yönettiği filmi tavsiye ediyoruz.

7- Amerika'ya Tuzak- Philip Roth

Philip Roth, tarihteki gerçek karakterlere dayanarak bir distopya yaratıyor. Bu distopyada Rosevelt yerine Nazi yanlısı bir aday Amerika'ya başkan oluyor. Bu durumu Amerikalı Yahudi bir ailenin gözünden anlatan Roth, Amerika'ya Tuzak kitabını yazarken tarihi araştırmalarını eğer böyle olsaydı, fikri üzerine kuruyor. HBO tarafından mini diziye çevrilen Amerika'ya Tuzak filmi ve kitabıyla mutlaka tanışmanız gereken bir başyapıt.

8- Dünyayla Benim Aramda- Ta-Nehisi Coates

Ta-Nehisi Coates, oğluna uzun bir mektup yazarak Baltimore'da nasıl bir ayrımcılığa uğradığını anlatıyor. Aynı isimle belgesel haline getirilen ve ötekileştirilenlerin sesi olan Dünyayla Benim Aramda, HBO kanalından izlenebiliyor. Belgesel seven ve siyahilerin yaşadıklarına bakmak, onların acısı paylaşmak isterseniz, kitabı okuyun ve belgeseli izleyin, deriz.

9- Arkadaşlarla Sohbetler- Sally Rooney

Normal İnsanlar kitabıyla güzel bir çıkış yakalayan yazar bu sefer karşımıza Arkadaşlarla Sohbetler kitabıyla çıkıyor. Normal İnsanlar'ın beyaz perdeye uyarlanmasından sonra tıpkı onun gibi beyaz perdeye aktarılacak Arkadaşlarla Sohbetler kitabı, pandemi nedeniyle çıkış tarihini ertelese de ekip, çalışmalara başlamak için gün sayıyor. Normal İnsanlar kadrosuyla Arkadaşlarla Sohbetler'e devam edileceği konuşuluyor.


26 APR 2021