Monokl Öneriyor

MonoKL'dan Yol Arkadaşı 5 Kitap

MonoKL'dan yolculuğa çıktığınızda iyi yol arkadaşı olabilecek birbirinden sürükleyici 5 kitap önerisi:

1- Sakın Zarar Verme: Hayat, Ölüm ve Beyin Hikâyeleri-Henry Marsh

Başarılı bir beyin cerrahı olan Henry Marsh, bu öykülerle kendini bir hikâye anlatıcı olarak da kanıtlıyor. Karl Ove Knausgaard'ın tarzına benzetilen öyküler, gerçek hastaların yaşamından alıntılananlardan oluşuyor.

2- Kırk Öykü-Donald Barthelme

Postmodern öykünün başarılı temsilcilerinden  Barthelme, Sartre, Camus, Pascal, Heiddeger, Kierkegaard, Ionesco, Beckett, Hesserl okumalarını yaşamı boyunca sürdürmüş ve bu okumalar öykülerine büyük etki eder. Felsefe ve postmodernizm, öykülerini çok farklı bir boyuta taşır.

3- Öyle Şeyler Ki-Amy Leach

Kısa bir kitap olsa da Amy Leach, bu kitapla okurun doğayla olan bağını güçlendirip bitkiler, yıldızlar ve hayvanlarla ilgili çarpıcı, duygusal, enteresan bilgileri paylaşıyor. Bunu yaparken esprili bir dille okuru kendine bağlamasını başarıyor.

4- Sihir Diyarında-Henri Michaux

Sade, ilginç, sihir gibi bir Sihir Diyarında, Fransız Edebiyatı'nın en büyük yazı ustalarından, düşten diyarların büyük mimarı Henri Michaux'dan büyülü bir anlatı. Akıllardan uzun süre çıkmayacak Sihir Diyarında sizi sarıp sarmalayacak, bu diyarı en uç köşesine kadar keşfetmek isteyeceksiniz: "Bedenleri olmayan etkiler diyarına hoş geldiniz."

5- Düşsel Konçerto 1/2-Giovanni Papini

Papini'nin diğer eserlerini tamamladığında verdiği düşünce aralarında yazdığı Düşsel Konçerto 1 ve 2 elli yıllık bir çalışmanın ürünü. Öyküler ve anlatılarla insanın ruhunun derinliklerine inen Papini, yol arkadaşı olmanın yanı sıra hayatınız boyunca dönüp dönüp okuyacağınız bir başucu kitabı.

Bu kitapları yolculuğunuzun iyi geçmesi için MonoKL Öneriyor!


24 MAY 2021