Monokl Öneriyor

Okuma Tembelliği (Reading Slump) Nedir ve Okuma Tembelliğiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Kitap okumayı seviyorsanız, Reading slump terimini duymuşsunuzdur. Okuma tembelliği olarak Türkçe'ye çevrilen bu rahatsızlık nedir ve neden olur; hangi MonoKL kitapları bu dönemde okunur, diye soracak olursanız, yazımızı okumaya devam edin.

Okuma tembelliği, ismiyle müsemma bir dönemi işaret eder. Eğer okumayı çok seviyorsanız ama elinize önceden çok merak ettiğiniz bir kitabı aldığınızda birkaç cümleyi okumakta dahi zorlanıyorsanız ve bu durum birkaç sefer tekrarlamışsa, okuma tembelliği dönemine girmiş olabilirsiniz.

Okuma tembelliğinin birçok nedeni olabilir. Öncelikle her şeyi etkileyen stres okuma tembelliği dönemini tetikleyen en büyük nedenlerden biridir. İşinizde, özel hayatınızda yaşadığınız sorunlar, sizi okumak istediğiniz kitabın dünyasından alarak gerçek dünyaya döndürmeye uğraşır. Bu strese rağmen okumaya çalışmak kitaplarla aranızın açılmasına neden olabilir. Her şeyden uzaklaşın ve derin bir nefes alın. 

Okuma tembelliğinin bir nedeni de strese bağlı olmayan bir zihin yorgunluğu olabilir. Arka arkaya çok benzer kitaplar okuduysanız ve bu kitaplar düşünce açısından yoğun kitaplarsa bu sizi yormuş olabilir. 

Bu dönemden çıkmanın en etkili yollarından biri kendinize izin vermenizdir. Çok kitap okuyan bir de olsanız arada kitap okumama iznini kendinize verin. Çünkü aynı anda birçok şeyi düşünen zihin bu yorgunlukla başa çıkmaya çalışırken okursanız, daha uzun bir süre okuduğunuzu anlayamama ve dikkat dağınıklığı durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Okuma tembelliğine yakalanmış tüm kitapseverler için MonoKL Öneriyor:

1- Borges ve Sonsuz Orangutanlar/Luis Fernando Verissimo: Bir cinayeti çözme peşinde bu kitap sizi okuma tembelliğinden çıkaracaktır. Kitabı bir gün içinde okuyabilir, tuhaf bir cinayetin ve Borges'in izlerini sürebilirsiniz.

2- Kan İzlerinin Peşinde/Graeme Macrae Burnet: Man Booker finaline kalmış bu macera kitabı sürükleyici yapısıyla sizi içine çekecek.

3- Night Vale'e Hoş Geldiniz/Joseph Fink-Henry Cranor: Bir podcast olarak başlamış ve sonra kitaba dönüşmüş bu eser sizi okuma tembelliğinden çekip çıkaracak. Eğer İngilizce biliyorsanız ve podcast dinlemeyi seviyorsanız Spotify'dan bölümler halinde de dinleyebilirsiniz.

Okuma tembelliği dönemindeyseniz bir an önce kitaplarınıza kavuşmanız dileğiyle MonoKL Önerdi. İyi okumalar.

13 SEP 2021