Monokl Öneriyor

Simon Critchley- Mizah Üzerine

                27 Şubat 1960 tarihinde İngiltere’de doğan Simon Critchley, bir filozof olmasının ve aynı zamanda siyasi bir aktivisttir. Felsefenin hayal kırıklığı içinde başladığını savunarak felsefenin eski geleneklerine meydan okur. Felsefe kitaplarının yanı sıra anı, anlatı, günlük, seyahatname, biyografi kitapları da yazmıştır.

                Felsefeye giden yolun da başarısızlıktan geçtiğini savunan Critchley, Mizah Üzerine adlı kitabında mizahı egonun kendisini gülünç bulmasıyla harekete geçen bir anti-depresan olarak nitelendirir. Mizaha farklı bir yönden bakmanızı sağlayacak, akıcı bir felsefe kitabı olan Mizah Üzerine çalışmasını Monokl Öneriyor!

                “Benim için gülümseme – sahip olmak ile olmamakla, haz ile acıyla, insan durumunun yüceliği ve acısıyla alay eden – mizahın özüdür. Bu, en yüce gülüş, gülmeye gülen gülüş, mutsuzluğa gülen gülüş, epigrafın bu kitaba karşı neşesiz gülüşüdür, risus purus’tur. Yine de bu gülümseme mutsuzluk değil yükselme, serbestlik, özgürlük ve tesellinin duruluğunu getirir. Bu nedenle, biz, melankolik hayvanlar yani insanlar aynı zamanda en güler yüzlü olanlarız. Gülümseriz, kendimizi gülünç buluruz. Biçareliğimizden gelir yüceliğimiz.”


23 NOV 2020