Monokl Öneriyor

Yavuztan İnam'dan Bir Kendine Dönüş Kitabı: Çöl

Çöl, bir kendini keşfetme, içine dönme ve özünü sevme kitabı.

Yavuztan İnam, gezilerinde hissettiklerini, yaşadıklarıyla harmanlayarak okurun karşısına çıkarıyor. Kitap, aslında hepimizin yaşadığı, belki de sürekli düşündüğü konuları dışarıdaki bir göz aracılığıyla göstererek kendi cevaplarımızı bulmamıza yardımcı oluyor.

Diyarbakırlı Astronom'un bir sözüyle Yavuztan İnam yaşadığı değişimleri yazmaya doğru çekilmiş. İyi ki yazmış. Mardin'in fotoğrafçı çocuklarından Diyarbakırlı Astronom'a ve oradan Nemrut'a uzanan bu öyküler, bizi bize anlatan, dönüştürücü, yol gösterici öyküler. 

Bu toprakların çağrısına kulak veren yazar, kendini keşfetmek, içine dönmek için bir yolculuğa çıkar. Herkesin kendine sorduğu soruları o da kendisine sorar ve yanıtları ya da ona yolculuğunun farklı zamanlarında verilen yanıtlar onu yönlendirir.

"İçimizdeki yollar uzun ama yürümek için ilk adımı atmaya gönüllü olanlar, baktığı her şeyi görür ve gördüğü her şey de yolculuğunu güzelleştirir. Bu sebepten, umuyorum, içeriye doğru o ilk adımı çoktan atmış olan, atmaya gönüllü olan, atabilmek için cesaret arayan herkesin bir şekilde önüne çıkar ve ona ilham olur."

Bu ilham verici kitabı MonoKL Öneriyor!


03 MAY 2021