Monokl Öneriyor

Yazı İstanbul'da Geçirecekler için Kitap Okuyabilecekleri Güzel Mekanlar ve Kitap Önerileri

Yaz aylarını İstanbul'da geçirecek olan okurlarımız için bir liste hazırladık. İstanbul'un keyfini çıkarabileceğiniz, kitabınızla bir köşede zamanı unutabileceğiniz mekanları sizin için derledik ve tabii ki, yanlarına bir de kitap önerisi ekledik.

1- Türk Alman Kitabevi- Cafe / Beyoğlu

İki katlı bu kitap-cafe Almanca bir kaynak arıyorsanız ilk bakmanız gereken yerler arasında. İngilizce ve Türkçe kitaplara da ev sahipliği yapıyor. Tarihi binanın özellikleri bozulmadan restore edilmiş olması, tuğla duvarları, geniş pencereleriyle burada otururken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ayrıca bizden burada okumak için bir kitap tavsiyesi: Nihan Sarı'nın yeni kitabı Bir Android'den Öyküler

2- Cafe Lumiere / Çukurcuma

Eğer İstanbul dışına çıkamayacaksanız ama bir tatil beldesi havası iyi gelirdi, diyorsanız, Çukurcuma'daki Cafe Lumiere tam size göre. Bahçesi, güleryüzlü ekibiyle sizi bir tatil beldesinde hissettireceklerine eminiz. Cafe Lumiere'e de içsel bir yolculuk kitabı olan Yavuztan İnam'ın yazdığı Çlö'ü almadan gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

3- Minoa Books & Coffee /Akaretler

Gerek tatlıları, gerek kahveleri, gerek kitaplarıyla ister arkadaşlarınızla, isterseniz kitabınızla gelebileceğiniz sessiz sakin ve huzurlu bir mekan. Ayrıca kırtasiye ve ev dekorasyonu ürünleri satışları da var. Eğer buraya gitmek isterseniz Antonio Lobo Antunes'in Dünyanın Sonundaki yer kitabını yanınıza almadan gitmeyin, deriz.

4- Filbooks / Karaköy

Karaköy'de ulaşımı kolay bir yerde olmasının yanı sıra iç tasarımıyla da gönüllere taht kuran Filbooks, size tatile gitmeden tatil havası yaşatabilecek başka bir mekan. Bu değişik mekana giderken bir podcast olarak yolculuğuna başlamış fakat bir kitaba dönüşmüş Night Vale'e Hoş Geldiniz kitabını da yanınıza almanızı öneririz.

5- Nail Kitabevi & Cafe / Kuzguncuk

İstanbul'dan uzaklaşmadan mutlu olabileceğiniz bir yer de Kuzguncuk'taki Nail Kitabevi & Cafe. Ayrıca bir yayınevi olarak kitaplar basmış olsa da bu şirin ve kendine has bir duruşu olan mekandan bahsetmeden geçmek istemedik. Buraya giderken de Kuzguncuk'un sakin ve belki biraz romantik havasına uygun olan Antoine Laurain'in yazdığı Kırmızı Defterli Kadın'ı öneriyoruz.

6- Page Cafe & Gallery /Caferağa

Resim galerisi olarak da hizmet veren cafe, bazen bir sergi gezmek bazen de oturup bir kitap okumak için biçilmiş kaftan. Bu mekana giderken Helen Macdonald'ın yazdığı Atmacanın A'sı kitabını da yanınızda götürmeyi unutmayın.

Bu güzel yerleri ve kitapları İstanbul'un stresinden biraz olsun uzaklaşmak isteyenler için MonoKL Öneriyor!


12 JUL 2021